به طور کلی توصیه می‌شود در دوره شیوع بیماری COVID-۱۹ به جز در موارد ضروری کمتر از منزل خارج شوید و در صورت امکان به دورکاری بپردازید. بخش مهمی از کارهای روزانه در این ایام را می‌توان به کمک سرویس‌های خدمات اینترنتی و تلفنی انجام داد.

با این وجود اگر شغل یا شرایط شما به‌گونه‌ای است که ناچارید ساعاتی از روز را بیرون از خانه بگذرانید، نگران نباشید و با رعایت بهداشت عمومی و مواردی خاص از خودتان و دیگران دربرابر ابتلا و شیوع بیماری مراقبت کنید.

» خارج از منزل و پشت درِ ورودی کفش‌های خود را درآورید و آن‌ها را در کمد مخصوص یا بر روی کیسه‌ای پلاستیکی در محلی خاص و در نزدیک در ورودی نگهدارید.

» محلی در نزدیکی ورودی و داخل منزل برای وسایلی که به همراه دارید و احتمال آلودگی آن‌ها می‌رود همچون کلیدها، گوشی موبایل، کیف، خریدها و وسایلی از این دست در نظر گرفته تا این وسایل وارد محیط خانه و سبب انتشار آلودگی نشوند.

» لباس‌های رویی (مانند کاپشن، مانتو) را پس از ورود در محل مخصوصی و جدا از دیگر لباس‌ها قرار دهید و به‌ خاطر داشته باشید که با لباس‌های بیرون، بر روی مبل ننشینید.

» اگر بیرون از منزل از ماسک یا دستکش استفاده کرده‌اید، توجه داشته باشید که پس از ورود باید آن‌ها را در سطل‌زباله دَردار بیندازید. سپس بدون تماس با وسایل داخل خانه، دست‌‌های خود را به‌ مدت ۲۰ ثانیه با آب‌ و صابون بشویید. توجه داشته باشید که پیش از شست‌و‌شو، دست‌ها را به‌هیچ‌وجه به صورت خود نزنید.

» پس از شستن دست‌ها، شیر دست‌شویی، دستگیره‌‌ در و هرآن‌چه را پیشتر لمس کرده‌اید، ضدعفونی کنید.

» در پایان وسایل همراه را ضدعفونی کرده و در صورت نیاز آن‌ها را وارد خانه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید