این صفحه در دنیار به طور منظم با اعلامیه های جهانی درباره اقدامات انجام شده برای پیشگیری و پاسخ به ویروس کرونا به روزرسانی می شود. اطلاعات زیر براساس تصمیم مشترک وزارت بهداشت جهانی صادر شده و برای پیش بینی اقدامات فوری برای محافظت از بهداشت عمومی و پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا (کووید-19) در سراسر جهان است. توجه داشته باشید که در چهارچوب قانونی مربوطه تغییرات منظمی وجوددارد
اطلاعیه های مهم کرونا ویروس

اطلاعیه های مهم کرونا ویروس

1. واکسیناسیون علیه COVID-19

کمپین ملی واکسیناسیون COVID-19 آغاز شده است. واکسیناسیون برای همه رایگان است و واکسن در گروه های دارای اولویت به تدریج در دسترس همه قرار می گیرد.

2. تست تشخیص فردی (سلف تست) COVID-1

مشارکت همه افراد در واکنش به همه گیری بسیار مهم است. تقریباً از هر سه نفر که ویروس کرونا یا ویروس جدید SARS-CoV-2 یا دلتا دارند، یک نفر هیچ علائمی ندارد و بدون اطلاع، آن را منتقل می کنند. از طریق فرآیند تست تشخیص فردی با آزمایش برای تشخیص سریع آنتی ژن، افراد هم از سلامتی خود و هم از سلامتی عزیزانشان محافظت می کنند.
همانطور که در زیر توضیح داده شده است، انجام تست تشخیص فردی COVID-19 برای دسته خاصی از افراد اجباری است.
اگر تست تشخیص فردی انجام داده اید و آزمایش ویروس کرونا مثبت است، باید آزمایش جدیدی برای تأیید آزمایش قبلی انجام دهید. این کار رامی توان در آزمایشگاه خصوصی یا در یک موسسه دولتی در طی 24 ساعت آینده انجام داد (در زیر مشاهده کنید).

سوالات متداول

تست تشخیص فردی در مدارس برای چه کسانی الزامی است؟
تست تشخیص فردی برای برخی از گروه های کارمندان بخش دولتی و خصوصی (به عنوان مثال: خرده فروشی، حمل و نقل، سوپرمارکت ها، سلمانی ها/آرایشگاه ها) و همچنین در تمام مهد کودک ها، مدارس ابتدایی، مدارس راهنمایی، هنرستان، مقاطع دبیرستان در شیفت صبح و بعد از ظهر برای تمام:
-دانش آموزان
-معلمان/اساتید
– کارکنان ویژه آموزشی ، کارکنان کمکی ویژه و همچنین اعضای اداری و سایر کارکنان.
در مدارس آموزش ویژه در همه مقاطع که باز هستند، آزمون تست تشخیص فردی برای معلمان، کارکنان ویژه آموزشی، کارکنان کمکی ویژه، اداری وسایر افراد اجباری است. برای دانش آموزان دارای معلولیت یا نیازهای ویژه آموزشی، آزمون تست تشخیص فردی درصورتیکه با درجه و نوع معلولیتیا نیاز ویژه آموزشی دانش آموز سازگار باشد، توصیه می شود.

تست تشخیص فردی با رعایت دستورالعمل های موجود در بروشورها باید با حضور کارکنان مراکز فوق الذکر انجام شود.
آیا دانش آموزان مجاز به انجام تست تشخیص فردی هستند؟
دانش آموزان بالغ دبیرستان می توانند تست تشخیص فردی را به تنهایی انجام دهند. دانش آموزان بین 13 تا 18 سال نیز می توانند آزمون را به تنهاییاما تحت نظارت والدین/ سرپرستان انجام دهند. برای کودکان زیر 13 سال، آزمایش توسط والدین / سرپرستان انجام می شود.

3. چگونه مواد پزشکی مورد استفاده برای تست تشخیص فردی را پس از انجام آن باید دفع شود؟

اگر آزمایش منفی است، باید تست تشخیص فردی را در سطل آشغال معمولی دور بیندازید.
اگر آزمایش مثبت باشد، باید دوباره در سطل های زباله معمول، اما در دو کیسه کاملاً بسته دور ریخته شود.
زباله های تست تشخیص فردی در سطل های بازیافت آبی رنگ دفع نمی شوند و از طریق فاضلاب دفع نمی شوند

تردد بین ساعات 01:30 شب تا 5:00 بامداد به استثنای رفتن/ بازگشت به/ از کار، مراجعه به بیمارستان، داروخانه یا پزشک در صورتتوصیه قبلی وهمچنین راه بردن حیوان خانگی خود در فاصله نزدیک از خانه ، ممنوع می باشد.
در سایر ساعات (یعنی از ساعت 5:00 صبح تا 01:50 شب) محدودیت های تردد رفع شده اند و دیگر نیازبه استفاده از سیستم پیام کوتاه برایگزارش تردد نیست.

واحدهای ویژه مراقبت های بهداشتی در محیط مرکز پذیرش و شناسایی و اماکن پذیرایی مستقر شده اند، که آماده مقابله با موارد ابتلا به COVID-19 و انجام مراقبت های بهداشتی برای کارکنان شاغل در مرکز پذیرش و شناسایی و اماکن مهمان پذیری، هستند.
استفاده از ماسک صورت به استثنای کودکان زیر 4 سال و مواردی که به دلایل سلامتی استفاده از آن مناسب نیست، اجباری می باشد.

4. فاصله گذاری اجتماعی

استفاده ازماسک صورت غیر طبی در سراسر کشور، در تمام فضاهای داخلی و خارجی، از جمله محل کار، به استثنای افرادی که در یک فضایخصوصی بدون حضور افراد دیگر کار می کنند، اجباری است. گروه های زیر از الزام به استفاده از ماسک مستثنی هستند: افرادی که به دلایلپزشکی استفاده از ماسک صورت برای آنها مناسب نیست (توسط اسناد مناسب اثبات شده باشد) مانند مشکلات تنفسی و ب) کودکان زیر چهارسال. نقض تعهد استفاده از ماسک جریمه می شود.

نقل و انتقالات: ترابری عمومی با تعداد محدود و با حداکثر 65٪ ظرفیت کار می کند.درصورتی که مسافر از ماسک استفاده نکند، اجازه سوارشدن به وسیله حمل و نقل را ندارد.برای تاکسی ها و وسایل نقلیه شخصی، حداکثر تعداد سرنشینان سه نفر بعلاوه راننده است . افزایش تعداد سرنشینان فقط در صورتی مجاز است که الف) فرزندان زیر سن، که به دلیل عدم نظارت توسط یک فرد بزرگسال نمی توانند در خانه بمانند یاب) شخصی که برای جابجایی خود نیاز به کمک مسافر دوم دارد. استفاده از ماسک صورت به جز موارد همسران و اقوام درجه یک و دواجباری است.

رسیدگی به کلیه پرونده ها در دادگاه به حالت تعلیق در می آیند، به جز موارد خاصی که در تصمیمات مربوطه وزرا برای اقدامات اضطراریبهداشت عمومی به منظور محافظت در برابر خطر شیوع کووید-19 ، پیش بینی شده باشند. توصیه می شود در صورت تشکیل جلسه دادگاهبرای دادرسی، برای مشاوره با نماینده قانونی خود تماس بگیرید.

شرکت در مراسم مذهبی، از جمله عروسی، تشییع جنازه و سایر مراسم مذهبی و همچنین دسترسی افراد به عبادتگاه ها برای دعا (هر آیین یامذهبی) در سراسر کشور بدون در نظر گرفتن تعداد و ظرفیت و با محدودیت های خاص به منظور حفاظت بهداشت عمومی (به عنوان مثال1 نفر/ 15 متر مربع، حداکثر 100 نفر، 2 متر فاصله اجتماعی؛ در حیاط ها 1 نفر/ 10 متر مربع)، مجاز می باشد. هنگام بازدید ازعبادتگاه ها (مانند کلیساها و غیره)، افراد باید از دو ماسک (یک ماسک غیر پزشکی و یک ماسک پارچه ای) یا یک ماسک N95 استفاده کنند.

استفاده از آسانسورفقط در صورت لزوم و تا زمانی که از 10٪ ظرفیت بیشتر نباشد مجاز است. در مواردی که پله برقی در دسترس است، استفادهاز آسانسور فقط برای افراد دارای معلولیت و سایر آسیب پذیری ها مجاز است. استفاده از ماسک صورت اجباری است.

در طول فعالیت های آموزشی به صورت حضوری استفاده از ماسک در تمام فضاهای داخلی و خارجی اجباری است.
در دانشگاه ها، کلیه فعالیت های آموزشی به صورت حضوری (سخنرانی ها، امتحانات، کتابخانه ها و غیره) بغیر از کارآموزی دانشجویان سال آخر (ارشد) ، به حالت تعلیق در آمده اند.
امتحانات در مدارس دولتی و خصوصی، آموزشگاه های زبان های خارجی و در نهادهای آموزشی برای کسب گواهینامه مهارت، تحت اقداماتاضافی برای حفاظت از بهداشت عمومی انجام می شود.

اقدامات زیر فقط در پی قرار ملاقات انجام می شود:
مصاحبه های از قبل برنامه ریزی شده
ثبت نام های از قبل برنامه ریزی شده
ارائه اسناد پشتیبان مربوط به پرونده های پیوند خانواده (پرونده های دوبلین)
تنها استثنا، درخواست تجدید نظرفقط به دلیل داشتن مهلت محدود بدون قرار ملاقات انجام می شود.

5. بهداشت شخصی و پیشگیری

دستورالعمل استفاده صحیح از ماسک صورت
قبل از قرار دادن ماسک صورت و بطور قطع قبل از برداشتن ماسک صورت، دستها را کاملاً با آب و صابون یا محلول ضد عفونی کننده الکلیبشویید.
آن را روی بینی و دهان خود قرار داده و زیر چانه محکم کنید.
با کشیدن همزمان هر دو رشته کشی پشت حلقه های گوش، آن را بردارید. هنگام برداشتن ماسک صورت، مطمئن شوید که قسمت جلویی آن رالمس نکرده اید. وقتی ماسک خیس شد، آن را دور بیندازید.
اگر ماسک یکبار مصرف است، آن را با خیال راحت در سطل معمولی و نه در سطل بازیافت دور بیندازید و آن را از قسمت کشی آن نگه دارید. ماسک های یکبار مصرف قابل بازیافت نیستند و نباید در سطل های بازیافت دور ریخته شوند.
اگر آن یک ماسک قابل استفاده مجدد (ماسک صورت پارچه ای) است، در اسرع وقت از شستن آن در دستگاه خشکشویی و یا با دست با استفادهاز مواد شوینده به طور منظم، در دمای 60 درجه سانتیگراد مطمئن شوید و سپس آن را اتو کنید.

لازم به ذکر است که استفاده از ماسک صورت یک اقدام مکمل است و جایگزین اقدامات اصلی ایمنی مانند فاصله فیزیکی> 1.5 متر، بهداشت تنفسی(استفاده از دستمال هنگام سرفه یا عطسه) ، بهداشت دست و جلوگیری از لمس صورت ، نمی شود.

6. رهنمودهایی برای قرنطینه خانگی برای افراد مشکوک به کویید نوزده

افرادی که با یک فرد مشکوک به کویید 19 تماس داشته اند یا مورد به عنوان مثال اعضای خانواده، دوستان، آشنایان، کارکنان مراقبت های بهداشتی باید وضعیت سلامتی خود را تا 14 روز از آخرین قرار گرفتن در کنار فرد آلوده مشاهده کنند (دو بار در روزبررسی دمای بدن). عاقلانه است که در تمام طول دوره نظارت، تماس روزانه با متخصصان مراقبت های بهداشتی داشته باشیم.
به داخل آرنج یا دستمال خود سرفه یا عطسه کرده و بلافاصله آن را در سطل زباله بیندازید. دستان خود را از صورت دور نگه دارید. دستها را بطور منظم حداقل به مدت 20 ثانیه خصوصا قبل از غذا خوردن و بعد از رفتن به دستشویی با استفاده از آب و صابون بشویید. اگر آب و صابون ندارید، از یک فردبزرگتر کمک بگیرید تا از یک پاک کننده مخصوص دست استفاده کنید. وسایل (مانند قلم، مداد، پاک کن، تلفن همراه، اسکناس، سکه و …) را با همکلاسیهای خود مبادله نکنید. در داخل و خارج از مدرسه 1.5 متر دور از همه فاصله داشته باشید. اگر احساس بیماری می کنید، سریعاً به والدین/ سرپرستان یامعلم خود اطلاع دهید و در خانه بمانید تا کاملاً احساس سلامتی کنید.

7.محدودیت های سفر

توصیه می شود مسافران از سفرهای غیر ضروری خودداری کنند
در صورت بروز تب یا علائم تنفسی مانند تنگی نفس یا سرفه تا 14 روز پس از بازگشت، توصیه می شود در خانه بمانید و بلافاصله با توجه به سفر اخیر خود به دنبال مراقبت های پزشکی باشید، .

آخرین بروزرسانی : 1/6/1400

دیدگاهتان را بنویسید